جنسی و زناشویی

زنان چگونه به ارگاسم جنسی برسند؟

موضوع : جنسی و زناشویی

ارگاسم جنسی

حدود 10 درصد از خانم ها در هنگام رابطه جنسی به ارگاسم نمی رسند، با این حال تنها تعداد محدودی از این افراد برای درمان این مشکل اقدام می کنند. ما در این مقاله خبر های خوبی را برای خانم ها خواهیم داشت: به ارگاسم رسیدن قابل یادگیری است.

اولین و مهمترین قدم برای داشتن ارگاسم افزایش میزان دو فاکتور تنش و آرامش به صورت متعادل در هنگام برقراری رابطه جنسی می باشد. شاید برای شما یا همسرتان این سوال پیش بیاید که چگونه می توان این دو فاکتور به ظاهر متناقض را به صورت همزمان اجرا کرد؟ این سوال، سوال بسیار خوبی است که در واقع ما در ادامه به همین سوال پاسخ خواهیم داد.

چگونگی رسیدن زنان به ارگاسم

1- تنش بالا، به خانم ها کمک می کند تا به ارگاسم برسند

نوع تنشی که به خانم ها کمک می کند تا به ارگاسم برسند تنش عضلانی است. برخی از زنان به اشتباه فکر می کنند که چون آرامش در هنگام رابطه جنسی مهم است پس باید فقط در آرامش دراز بکشند و هیچ واکنشی از خودشان نشان ندهند. اما آنچه که به اثبات رسیده است این است که داشتن تنش عضلانی اغلب برای به ارگاسم رسیدن امری الزامی است.

بهتر است خانم ها یاد بگیرند که برای رسیدن به ارگاسم  به مقدار متوسط و متعادلی از تنش عضلانی در ساق پا، پا، شکم و باسن نیاز دارند. بسیاری از زنان بیان می کنند که برای به ارگاسم رسیدن، بیشترین عضلاتی که تحت تنش قرار می گیرند عضلات قسمت پایین لگن می باشند. در واقع این عضلات همان هایی هستند که برای کنترل جریان ادرار و یا قطع کردن جریان ادرار در وسط ادرار کردن مورد استفاده قرار می گیرند (انقباض آگاهانه این دسته از عضلات را ورزش کگل می نامند).

ارتباط بین منقبض کردن  عضلات کف لگن با به ارگاسم رسیدن چیست؟

جواب این سوال در یک کلمه خلاصه می شود: تحریک. انقباض یک سری عضلات خاص باعث افزایش جریان خون در سراسر بدن و اغلب در ناحیه ی تناسلی می شود. این قضیه میزان تحریک را بالا می برد. در واقع می توان گفت که تحریک مانند یک نقشه ی راه عمل کرده و به بسیاری از زنان در به ارگاسم رسیدن کمک می کند.

2- آرام و ریلکس بودن روشی برای رسیدن زنان به ارگاسم

و اما بخش دوم از سوالی که در قسمت ابتدایی مقاله مطرح کردیم. آرامش و ریلکس بودن در کدام بخش از این معادله قرار گرفته است؟ این آرامش باید در مغز فرد وجود داشته باشد. در طی رابطه جنسی، یک زن باید بتواند به سادگی بر روی احساس تحریک شدن تمرکز کند تا بتواند به ارگاسم برسد.

آیا ریلکس بودن برای شما دشوار است؟

سعی کنید یک جمله ی مثبت و تحریک آمیز را در ذهنتان تکرار کنید و بر روی رابطه جنسی تمرکز کنید. جملاتی مانند واقعا خوبه، تا هر زمان که بخواهم می توانم تحریک شوم و یا چقدر لذت بخش و امثال اینها می توانند گزینه های خوبی باشند. سعی کنید تمام مغز خود را با این جملات و تمرکز بر رابطه جنسی پر کنید. فراموش نکنید که داشتن تفکرات منفی و عصبی بودن می توانند از میزان تحریک شما کم کنند.

بعد از آموختن این دو نکته بهتر است آنها را تمرین بکنید. در هنگام رابطه جنسی عضلاتتان را منقبض کنید و ذهنتان را آرام نگه دارید. این تکنیک نیاز به تمرین دارد اما بعد از مدتی جواب مطلوب را از آن خواهید گرفت. غالبا بسیاری از خانم هایی که از این تکنیک استفاده می کنند به نتایج مطلوبی می رسند.

برای رسیدن به ارگاسم با اضطراب جنسی تان مقابله کنید

بسیاری از افراد به نوعی با اضطراب رابطه جنسی مواجه هستند. از طرفی راه دادن یک نفر دیگر به یکی از خصوصی ترین بخش های زندگی، یک ارتباط بسیار نزدیک و افشاگرانه به نظر می رسد. مشکل اینجاست که بیشتر افراد فکر می کنند که سایرین همیشه یک رابطه جنسی رضایت بخش و بدون هیچ گونه مشکلی دارند و همین قضیه می تواند اضطراب در رابطه جنسی شان را بیشتر کند.

منظور از اضطراب رابطه جنسی چیست؟

نگرانی در مورد موارد زیر اضطراب جنسی نامیده می شود.

اضطراب جنسی مشترک در زنان و مردان:

– آیا این رابطه جنسی ممکن است منجر به بارداری شود؟

– آیا همسر من فکر می کند که من در رختخواب خوب نیستم؟

– آیا اصلا می توانم این کار را انجام دهم؟

– آیا ممکن است من به بیماری های مقاربتی مبتلا شوم؟

اضطراب جنسی مختص به زنان:

– آیا همسر من فکر می کند که سینه های من بزرگ، کوچک و یا بد شکل است؟

– آیا همسر من فکر می کند که آلت تناسلی من زشت است؟

– آیا رابطه جنسی با او ممکن است باعث ایجاد صدمه به من شود؟

– اگر نتوانم ارضا شوم چه؟

– آیا او بوی بدن من را دوست ندارد؟

– آیا ممکن است در هنگام به ارگاسم رسیدن از من مایعی خارج شود؟

در واقع تعداد کمی از این نگرانی ها منطقی هستند. به عنوان مثال اگر شما نسبت به داشتن رابطه جنسی محافظت نشده نگران هستید، کاملا منطقیست. احساس خطر برای ابتلا به بیماری های مقاربتی طبیعیست و حتی می تواند مفید نیز باشد و باعث شود شما بیشتر موارد بهداشتی را در ربطه جنسی رعایت کنید. اما بسیاری از نگرانی های بیان شده در بالا کاملا غیرمنطقی بوده و در واقع باید گفت که این گونه نگرانی ها خود می توانند باعث بدتر شدن اوضاع در رابطه جنسی شوند.

باز هم نمی توانید به ارگاسم برسید؟

ممکن است مشکل شما در به ارگاسم نرسیدن به خاطر دلایل پزشکی باشد. ممکن است برخی از خانم ها برای به ارگاسم رسیدن نیاز به طی کردن فرایند های درمانی داشته باشند. از طرفی اقدامات درمانی که برای برخی از بیماری ها و مشکلات دیگر انجام می شوند و یا عوارض جانبی برخی از داروها ممکن است باعث شود که زنان در به ارگاسم رسیدن با مشکل مواجه شوند. برای پی بردن به دلیل مشکلتان برای رسیدن به ارگاسم به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان مشکل به ارگاسم رسیدن ممکن است پزشک از این دو راه حل استفاده کند:

1- دستگاه های ویژه ای که توسط FDA آمریکا تائید شده اند و می توانند جریان خون در ناحیه تناسلی را افزایش دهند.

2- کرم های بدون نسخه ای که می توانند حساسیت را بالا برده و در به ارگاسم رسیدن به خانم ها کمک کنند. البته این کرم ها از طرف سازمان استاندارد آمریکا تائید نشده اند پس به یاد داشته باشید که قبل از استفاده حتما با پزشک مشورت کنید.

ادامه + دانلود

معرفی گیاهان درمانی اختلال نعوظ

موضوع : جنسی و زناشویی,داروی گیاهی و طب سنتی

ادعا میشود که برخی از گیاهان برای کمک به درمان اختلال نعوظ مفید هستند.به نقل از کارکنان کلینیک مایو اختلال نعوظ – مشکل حفظ نعوظ بمدت کافی برای انجام عمل جنسی، مشکلی شایع است. به احتمال زیاد تابحال آگهی گیاهان یا مکمل ها برای درمان اختلال نعوظ و  “افزایش عملکرد جنسی ” را دیده اید. آیا آنها برای شما کارساز هستند؟

گیاهان درمانی اختلال نعوظ و دیگر درمان های طبیعی ، مدت طولانیست که در چین، آفریقا و دیگر جوامع استفاده می شوند. اما بر خلاف داروهای تجویزی برای اختلال نعوظ، مانند سیلدنافیل (Viagra)، واردنافیل (لویترا) و تادالافیل (Cialis) ، گیاهان و مکمل های اختلال عملکرد نعوظ به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته و یا تست نشده اند.
برخی از آنها می توانند باعث بروز عوارض جانبی و یا تداخل با داروهای دیگر شوند. و مقدار ماده فعال یک محصول با محصول دیگر متفاوت است.

در اینجا  راهنمای سریعی برای نعوظ گیاهان اختلال عملکرد نعوظ ارائه شده است:

اختلال نعوظ

آیا مصرف داروهای گیاهی ایمنی دارد؟

دی هیدرواندروسترون (DHEA):

بررسی های انجام شده روی افراد در مصرف  DHEA ، نتایج مثبت و ایمنی را نشان داده است. برخی شواهد نشان می دهد که دی هیدرواندروسترون (DHEA) ، میل جنسی در زنان را افزایش می دهد و به رفع اختلال نعوظ در مردان نیز کمک می کند. مصرف  DHEA در دوزهای پایین بی خطر و امن است اما می تواند باعث ایجاد آکنه شود.

L-آرژینین:

برخی شواهد نشان می دهد که مصرف دوزهای بالای L-آرژینین ، با تحریک رگ های خونی باعث باز کردن راه برای جریان خون ،باعث بهبود اختلال نعوظ در مردان می شوند. عوارض جانبی ممکن است شامل تهوع، گرفتگی عضلات و اسهال باشد. ال آرژنین را با ویاگرا مصرف نکنید.

جینسنگ :

مطالعه ای روی جینسنگ نشان داد که ایم ماده میتواند عملکرد جنسی در مردان مبتلا به اختلال نعوظ را بهبود بدهد. کرم جنسینگ برای درمان انزال زودرس استفاده می شود. جینسنگ شامل بسیاری از مواد فعال میباشد. استفاده ی کوتاه مدت آن ،بی خطر میباشد. بی خوابی یک عارضه جانبی شایع این ماده است.

یوهیم بی  (آلکالوئید زهرین که از گیاه افریقایی به نام Corynanthe yohimbe گرفته می شود) :

مطالعات انجام شده روی  افراد، نتایج مثبت اما در مواردی خطرناک را نشان میدهد. تعدادی از آزمایشات بالینی نشان داده است که عنصر اصلی این ماده ، پوست یک درخت آفریقایی، می تواند اختلال عملکرد جنسی مرتبط با افسردگی را بهبود بخشد. تعدادی از عوارض جانبی این گیاه ، افزایش فشار خون، ضربان قلب سریع یا نامنظم، و اضطراب است.  یوهیم بی   نباید بدون نظارت و مشورت دکتر استفاده شود.

جینکو :

نتایج منفی این ماده روی افراد، مورد مطالعه قرار نگرفته است. جینکو دارای پتانسیل بالقوه ای برای افزایش جریان خون به آلت تناسلی مرد است. اما هیچ شواهدی از بهبود اختلال نعوظ وجود ندارد. جینکو ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

علف های هرز بز شاخی (epimedium) :

مواد موجود در برگ این گیاه برای بهبود عملکرد جنسی استفاده می شده است، اما این گیاه روی افراد مورد مطالعه قرار نگرفته است. این گیاه ممکن است فشار خون را پایین بیاورد.

از ‘ویاگرا گیاهی” با احتیاط استفاده کنید. تعدادی از محصولات بدون نسخه ادعا می شود که از انواع گیاهی ویاگرا هستند. در حالیکه برخی از این محصولات حاوی مقادیر ناشناخته ای از مواد تشکیل دهنده قوی شبیه به داروهای تجویزی هستند، که می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند. در واقع این داروها تنها باید با نسخه ارائه شوند. اگر چه سازمان  غذا و دارو بسیاری از این محصولات را ممنوع اعلام کرده است، برخی افراد آنها رابرای درمان اختلال نعوظ در بازار نگاه میدارند.

ادامه + دانلود

آیا خونریزی بعد از رابطه جنسی مهم است؟

موضوع : بیماری ها و درمان,جنسی و زناشویی

یک استاد دانشگاه با اشاره به اینکه علل مهمی می‌تواند در بروز خونریزی پس از برقراری رابطه زناشویی نقش داشته باشد و هر نوع خونریزی پس از مقاربت را باید جدی گرفت، گفت: «درصورتی‌که این مشکل از سوی زوج نادیده گرفته و کم‌اهمیت تلقی شود می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.»

خونریزی بعد از رابطه جنسی

دکتر محمدرضا صفری نژاد اظهار داشت: «علل متعددی در بروز خونریزی به دنبال رابطه جنسی نقش دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دیس‌پلازی گردن رحم، عفونت با کلامیدیا، سوزاک، واژینیت سرویسیت، پولیپ دهانه رحم، تریکومونا، عفونت‌های قارچی واژن و پولیپ رحم اشاره کرد.»

وی با اشاره به اینکه در سرطان دهانه رحم در ابتدا سلول‌ها متحمل تغییراتی می‌شوند که به آن ضایعه قبل از سرطان یا دیسپلازی گفته می‌شود، گفت: «احتمال خطر ابتلا به دیس‌پلازی گردن رحم در کسانی که قبل از 18 سالگی رابطه جنسی داشته یا قبل از 16 سالگی باردار شده‌اند یا شرکای جنسی متعددی دارند و سابقه ابتلا به بیماری آمیزشی مثل زگیل تناسلی در آن‌ها وجود داشته، بیشتر است.» این اورولوژیست در ادامه افزود: «کلامیدیا و سوزاک جزو بیماری‌های آمیزشی محسوب می‌شوند و از طریق رابطه جنسی انتقال می‌یابند. اگر این بیماری‌ها درمان نشوند می‌تواند منجر به نازایی شوند. از آنجا که بروز علائم سوزاک در خانم‌ها در مقایسه با مردان، زیاد و شدید نیست، تشخیص این بیماری در آن‌ها، به ظن قوی نیاز دارد.»

صفری‌نژاد همچنین گفت:‌  «تریکومونا نیز جزو بیماری‌هایی است که به وسیله رابطه جنسی منتقل می‌شود و اگر خانمی مبتلا به این انگل باشد، موقع زایمان می‌تواند آن را به نوزاد خود منتقل کند.»

رییس انجمن کلینیک سلامت خانواده در پایان با تاکید بر اینکه نباید خونریزی به دنبال رابطه جنسی را کم‌اهمیت تلقی کرد، خاطرنشان کرد: «با توجه به اینکه تشخیص علت خونریزی پس از رابطه جنسی معمولاً به صورت کنار گذاشتن یکی‌یکی تشخیص‌ها صورت می‌گیرد، هرگاه خونریزی به دنبال رابطه جنسی داشتید حتماً به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا هر چه سریع‌تر عاملی که باعث بروز این مشکل شده تشخیص و اقدام‌های درمانی لازم انجام شود.»

ادامه + دانلود

آیا مواد مخدر توانایی جنسی را افزایش می دهند؟

موضوع : جنسی و زناشویی

اسم مواد مخدر که می‌آید، واکنش‌های متفاوتی در مغز افراد مختلف ایجاد می‌شود. اگر سالم و ضددود باشید پیش از هر چیز به معضلات ناشی از مواد مخدر فکر می‌کنید. اگر مسوول و سیاستگذار بهداشتی باشید به راه‌هایی برای کنترل و کاهش عرضه و تقاضای این مواد فکر می‌کنید و اگر پدر و مادر باشید، احتمالا به فکر فرزندتان می‌افتید و اینکه مبادا او در این دام گرفتار شود. اما اگر خودتان معتاد باشید احتمالا بیش از هر چیزی هوس مخدر می‌کنید و به یاد دوستان ناباب‌تان می‌افتید؛ دوستان نابابی که برای کشاندن شما به سمت مواد مخدر از هر دوز و کلکی استفاده کرده‌اند و کلی حرف و باور نادرست به خوردتان داده‌‌اند؛ از جمله این باورها می‌توان به تاثیر مواد مخدر در بهبود عملکرد جنسی اشاره کرد.

با دکتر پرویز مظاهری، دبیر علمی انجمن روان‌پزشکان ایران، درباره صحت و سقم همین موضوع حرف زده‌ایم.

مواد مخدر

آقای دکتر! یکی از باورهای رایج درباره مواد مخدر، تاثیر این مواد بر بهبود عملکرد جنسی است. نظر شما در این خصوص چیست؟

بله، یکی از باورهای غلط در بین مصرف‌کنندگان مواد مخدر (خصوصا تریاک، حشیش و شیشه)، افزایش توانایی‌های جسمی و شغلی و افزایش تمایلات و توانایی‌های جنسی است. بعضی از رانندگان وسایل نقلیه سنگین (اتوبوس‌های بین شهری و کامیون‌ها) به دلیل کاهش نیاز به خواب و افزایش ساعات کار (رانندگی) و کسب درآمد بیشتر سراغ مواد مخدر می‌روند. بعضی از بیمارانی که از دردهای اندام و ستون فقرات رنج می‌برند، به خاطر همین توصیه‌های غلط سراغ تریاک رفته‌اند.

ولی به نظر می‌رسد این یک واقعیت است که موادمخدر باعث توهماتی می‌شود که فرد مصرف‌کننده می‌پندارد انرژی‌اش افزایش یافته‌؟

خب، بعضی از این مواد مخدر در ابتدا انرژی خاصی به بیمار می‌دهند و سازمان روانی و شخصیتی فرد هم بر میزان تاثیر مواد مخدر اثر می‌گذارد؛ تا جایی که حتی اثر اصلی یک ماده را می‌تواند کاملا کاهش دهد. معمولا مواد مخدر از راه‌های خوراکی، تنفسی یا تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرند و اغلب مواد اعتیادآور به دلیل دارا بودن چند خصوصیت، بیش از یک اثر بر ارگان‌ها و رفتارهای آدمی دارند و هر مصرف‌کننده‌ای احتمالا طالب یکی از آن آثار است؛ مثلا فردی که تریاک مصرف می‌کند، پس از مدتی احساس می‌کند ایده‌هایش روشن‌تر شده و از تاثیرات بیرونی یا محیطی فاصله گرفته و موقتا احساس آرامش می‌کند. ترکیبات تریاک (برخلاف الکل که بعضی رفتارهای سرکوب‌شده را آزاد می‌سازد)، رفتارهای جنسی و تهاجمی و پرخاشگرانه را سرکوب و از قدرت‌ اصلی آن می‌کاهد. برخلاف نظر مردان معتاد به تریاک، این ماده نه تنها تمایلات و توانایی‌های جنسی را کاهش می‌دهد؛ بلکه پس از مدت کوتاهی احساس بی‌تفاوتی به فرد دست می‌دهد.

و بعضی از مردانی که به اختلال انزال زودرس دچارند هم تحت تاثیر دوستان و اطرافیان ناآگاه،ممکن است به این مواد روی بیاورند. درست است؟

بله؛ منتها مساله این است که در مردانی که مبتلا به اختلال انزال زودرس هستند، در ابتدای مصرف، به دلیل کاهش اضطراب و ایجاد آرامش، موقتا انزال به تاخیر می‌افتد ولی به دلیل ایجاد تحمل و افزایش مصرف تدریجی، اضطراب و بی‌قراری آنها افزایش یافته و مشکل اصلی انزال زودرس بیش از پیش، خودش را نشان می‌دهد. شیشه و اکستازی، جزو مواد مخدر محرکی هستند که برای کاهش نیاز به خواب و افزایش هوشیاری و این جور توانایی‌ها زیاد مورد سوءمصرف واقع می‌شوند. بعضی جوانان که روابط زیاد با جنس مخالف دارند، با توجه به آثار تحریکی شیشه، با تصور افزایش توانایی جنسی از آن استفاده می‌کنند ولی به دلیلی که ‌اشاره شد، نتیجه عکس می‌گیرند.

اخیرا برخی خانم‌های سردمزاج هم با همین‌جور ذهنیت‌های غلط به مصرف‌کنندگان مواد مخدر اضافه شده‌اند.

بله؛ برخی خانم‌ها که از سردمزاجی شکایت دارند، برای جلب رضایت شوهر و ارضای نیازهای‌شان و با توصیه افراد ناآگاه، اقدام به مصرف شیشه می‌کنند و علاوه بر وابستگی شدید به آن، به خواسته خودشان یعنی افزایش تمایلات جنسی هم نمی‌رسند.

حشیش هم یکی از مواد مخدر خطرناک است که جوانان بین خودشان درباره آن باورهای نادرستی را پخش کرده‌اند.

همین‌طور است. آثار اولیه حشیش معمولا محرک است و همچنین موجب تسهیل در برقراری ارتباط اجتماعی می‌شود ولی به زودی تغییر خلق می‌دهند و افسرده و گوشه‌گیر می‌شوند و قدرت فرد در هدایت افکارش ضعیف می‌شود و دچار توهمات بینایی و شنوایی و هذیان گزند و آسیب می‌شود و شخص خشن و پرخاشگر می‌شود و حتی ممکن است اقدام به قتل کند. دلایل علمی معتبری دال بر افزایش تمایلات و یا توانایی جنسی حتی به‌طور موقت تا به حال گزارش نشده است.

اگر بخواهیم اختلالات جنسی را در افراد معتاد بررسی کنیم، چه‌طور باید آنها را تقسیم‌بندی کنیم؟

مصرف انواع مواد مخدر در3 سه مرحله تمایلات جنسی، تحریک و ارگاسم (مرحله اوج جنسی) ایجاد اختلال می‌کند. این‌گونه مواد در مقادیر پایین و دوران ابتدای مصرف، با کاهش اضطراب یا بالا بردن موقتی خلق، عملکرد جنسی را تقویت می‌کند ولی با استفاده مداوم به تدریج میل به ایجاد رابطه جنسی افراد کاهش می‌یابد و یا قطع می‌شود، تحریک نمی‌شوند، به مرحله اوج لذت جنسی (ارگاسم) نمی‌رسند و یا انزال صورت نمی‌پذیرد. در عین حال، سوءمصرف ترکیبات ضداضطراب، خواب‌آورها نیز همانند مواد افیونی و یا محرک‌ها میل جنسی را به حداقل می‌رسانند. الکل ممکن است با برداشتن مهارهای فعالیت جنسی شروع این فعالیت‌ها را تسهیل ‌کند اما موجب اختلال عملکرد جنسی می‌شود. کوکائین و آمفتامین‌ها (شیشه) نیز آثاری مشابه الکل دارند.

با افزایش سن، به طور طبیعی، میل جنسی افراد کم می‌شود. آیا باز هم می‌شود به اثر موقتی مواد مخدر در این خصوص دل بست؟

در سنین بالاتر از 50 سال، بعضی آقایان دچار کاهش تمایل و یا کاهش توانایی و اختلال در نعوظ و یا انزال می‌شوند و به رغم تمایل و یا موقعیت اجتماعی‌شان صرفا برای جلب رضایت زناشویی شاید رو به مصرف مواد بیاورند و با توجه به تاثیر مثبت گذرای آن به ادامه مصرف ترغیب می‌شوند ولی کم‌کم دچار اختلال عملکرد جنسی شده و مشکلات خود مخدر هم به مشکلات‌شان اضافه می‌شود.

حرف آخر؟

توصیه‌ام این است که اگر این قبیل توصیه‌ها را شنیدید، قبل از اقدام به انجام این ریسک خطرناک، به یک روان‌پزشک مراجعه کنید و با برطرف کردن عوامل ایجاد کننده (از قبیل اضطراب و افسردگی)، مشکل زمینه‌ای خود را حل کنید و در کنار درمان دارویی و روان‌درمانی تحت زوج درمانی قرار ‌بگیرید و مشکل‌تان را به طور اصولی حل کنید. ورزش، تغذیه صحیح و استراحت کافی، کاهش ساعات کاری و افزایش تفریح هم در کاهش و درمان اختلالات عملکرد جنسی، خصوصا در سوءمصرف کنندگان مواد مخدر، تاثیر به سزایی دارد.

ادامه + دانلود

مهمترین مسائل و مشکلات جنسی زوج های جوان

موضوع : جنسی و زناشویی

اکثر تازه عروس و دامادها به دلیل شرمساری و حیا قادر نیستند در زمینه مشکلات جنسی شان با دیگران صحبت کنند و یا از آنان مشاوره بگیرند راهنمایی هایی را در این زمینه برایشان آورده ایم.

وقتی در مسایل زناشویی به مشکلی بر می خوریم، اولین قدم این است که مشکل را به رسمیت بشناسیم.

بسیاری از زوجهای جوان به دلیل عدم آشنایی و در پاره ای از موارد نبود آگاهی کا فی درباره نحوه برخورد با روابط عاطفی و زناشویی بین همسران ، با مشکلاتی مواجه هستند، که متاسفانه این مشکلات در برخی از موارد تبدیل به بحران های خانوادگی می گرد که آثار آن در معضلاتی همچون افزایش آمار طلاق در جامعه ، تنوع طلبی جنسی و…. قابل مشاهده می باشد . سیمرغ با هدف پیش گیری از ایجاد این گونه مشکلات و با احترام به حریم خانواده ، جهت افزایش دانایی زوجهای جوان و کمک به بهبود و استحکام روابط همسران اقدام به تهیه و ارائه مطلب زیر نموده است

وقتی در مسایل زناشویی به مشکلی بر می خوریم، اولین قدم این است که مشکل را به رسمیت بشناسیم. خیلی ها هستند که اصلا نمی خواهند به موضوع فکر کنند چه برسد به این که به دنبال راه حلی برایش باشند!

مسائل جنسی

زمانی که در کلینیک سلامت خانواده بیمارستان مصطفی خمینی کار می کردم، زوج مراجعه کننده ای داشتیم که 10 سال از ازدواجشان می گذشت و هنوز نتوانسته بودند با هم رابطه داشته باشند. برخلاف خیلی از زوج ها که این مساله ظرف چند ماه باعث جدایی شان می شود، آنها آن چنان به هم علاقه مند بودند که تصمیم گرفته بودند زندگی شان را به همین منوال با هم ادامه بدهند. حتی برای بچه دار شدن IVF کرده بودند و موفق نشده بودند.

چه کسی مسئول این اتفاق است؟ چه کسی باید به زوجی که می خواهند زندگی شان را زیر یک سقف آغاز کنند یاد بدهد چطور باید با هم رفتار کنند؟ اگر مشکلی پیش بیاید به چه کسی باید مراجعه کنند؟ به پزشکان عمومی که در طول7 سال تحصیل و درس های جورواجور، از انگل شناسی گرفته تا پزشکی قانونی، حتی یک کلمه هم از سلامت جنسی به گوششان نمی خورد؟

به متخصصان زنان و زایمان یا متخصصان ارولوژی؟ آنها می دانند با این بیماران چه باید بکنند؟ مگر مرکز ناباروری‌ای که آن زوج در آنجا IVF کرده بودند پر از همین متخصصان نبوده؟ اصلا چند پزشک عمومی، متخصص زنان، متخصص ارولوژی، روان پزشک یا روان شناس در کل ایران هستند که در این زمینه ها واقعا می توانند به مراجعانشان کمک کنند؟

اصولا در این روزگار، آیا کسی خودش را مسئول آموزش به دخترها و پسرهای جوانی می داند که می خواهند وارد دنیایی جدید شوند، که دست کمی از سرزمین عجایب برایشان ندارد ؟ زندگی مشترک، چی کم دارد از آن سرزمین عجایب؟ و این که گمان کنیم نباید با بچه هایمان در این باره حرف بزنیم، که نکند پرده های حیا دریده شود، یا نکند بچه ها سر و گوششان بجنبد؛ و همه چیز را می سپاریم به دست تقدیر، که کدام دوست یا کدام وب سایت یا کدام کتاب، چه اطلاعات درست یا غلطی به بچه هایمان بدهد؛ آیا مشکلی را حل کرده؟ یا هزار مشکل به وجود آورده؟

حلقه مفقوده آموزش در سلامت جنسی

بزرگترین کمک خانواده ها به پسر یا دختر جوانی که می خواهد ازدواج کند، این است که چانه بزنند و مهریه را بالا و پایین کنند، یا پولی بگذارند وسط برای خرج و مخارج مراسم های نامزدی و عروسی؛ و همیشه هم دلشان خوش باشد که برای دلبندم چنان جشنی گرفتم که فلانی انگشت به دهان ماند و بهمانی چشمش درآمد.

گناهی هم شاید کسی ندارد. به پدرها و مادرها، چه کسی چیزی آموخته که آنها به فرزندانشان بیاموزند؟ حلقه به حلقه به زنجیره نادانی اضافه می شود. اما فراموش نکنیم که این نادانی ها، چیزی از مسئولیت ما به عنوان پدر و مادر، یا معلم یا مقام حکومتی کم نمی کند.

«تغییر کنیم»

قدم اول:

از خودمان خجالت نکشیم

وقتی در مسایل زناشویی به مشکلی بر می خوریم، اولین قدم این است که مشکل را به رسمیت بشناسیم. خیلی ها هستند که اصلا نمی خواهند به موضوع فکر کنند چه برسد به این که به دنبال راه حلی برایش باشند! مسایل زناشویی مهم اند. نباید نادیده شان گرفت. گاهی مثل یک گلوله برفی، یک مساله کوچک با گذشت زمان بزرگ و بزرگ تر می شود و حتی یک ازدواج را به بن بست می رساند.

قدم دوم:

از همسرمان خجالت نکشیم

همسر هر فرد، نزدیک ترین فرد به او باید باشد. اینکه تصور کنیم بعضی مسایل را نباید گفت چون حریم‌ها شکسته می شود، حرف درستی است؛ اما مصداق آن مسایل جنسی نیست. البته روش بیان مساله مهم است. حتی بهترین حرف ها را اگر جور بدی بگوییم، ممکن است فاجعه به بار بیاورد. در مسایل زناشویی هم باید با بیانی کاملا محترمانه و با لحنی مثبت، نه سرزنش آمیز یا با نیش و کنایه، مساله را با همسر در میان گذاشت.

قدم سوم :

از مشاور خجالت نکشیم

تعداد پزشکان یا روان شناسانی که در درمان مشکلات جنسی تبحر داشته باشند زیاد نیست. اما دلیل نمی شود که دنبالشان نگردید. مهم این است که شما و همسرتان اراده داشته باشید برای حل مساله. اگر بخواهید که حل شود، اگر برایش وقت و انرژی بگذارید، بالاخره حل می شود. ممکن است اولین مشاور نتواند کمک کند؛ اما نباید ناامید شوید. در کشور ما و حتی در همه دنیا، سکس تراپی رشته ای جدید است. در حوزه مشاوره سلامت جنسی، آدم های باتجربه کم اند؛ اما نایاب نیستند. اگر یکی شان را پیدا کردید، به او اعتماد کنید و بدانید درمان اغلب این مشکلات ساده است، اما زمان می برد.

ادامه + دانلود
تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "یاس گروپ" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود. گرافیک و طراحی : پارس تمز
خرید vpn آیفون